Zaczynasz pozycjonować? Zainteresuj się link buildingiem!

Podstawą, czyli filarem każdej strony internetowej są linki. Link to wymienienie adresu naszej strony w odnośniku. Każdy artykuł w Internecie jest linkiem i odpowiada za budowanie pozycji strony docelowej w wyszukiwarce Google. Linki możemy podzielić na przychodzące i wychodzące (in lub out), a także dobre i złe. Co powinieneś wiedzieć o linkowaniu na początku swojej przygody z SEO? Poniżej nasze trzy grosze.

Dlaczego potrzebujesz linków?

Ponieważ porównuje się je do popularności. Im więcej o nas mówią (piszą i zamieszczają do nas link), tym mocniej zostajemy w pamięci wyszukiwarki Google. Jeśli mówią bardzo dużo (mamy dużo mocnych linków prowadzących do naszej strony), nasza pozycja powinna oscylować w okół TOP10, a więc szczytu popularności.

W odróżnieniu od życia codziennego, zależy nam na tym, aby mówiono o nas dobrze, a więc aby linki były pozytywne. Jeśli dodajemy wpisy do darmowych katalogów to owszem - mówi się o nas, ale bardzo źle, bowiem darmowe platformy rzadko pomagają i panuje tam wiele tysięcy wygasłych linków.

Jak budować linki strony?

Możesz skorzystać z pakietów linkowania, które oferują agencje SEO. Zacznij bardzo delikatnie. Wystarczą Ci na początku dwa linki dziennie, które możesz podlinkować w innym zapleczu. Wraz ze wzrostem linków przychodzących, powinieneś zadbać również o wychodzące. Umieszczaj na swojej stronie odnośniki do innych firm z Twojej branży lub bloga, którego powinieneś prowadzić dla zwiększenia efektów SEO.

Step by step

W procesie linkowania najważniejsze są obserwacje. Zwracaj uwagę na raporty linkowania i miejsca, gdzie owe linki są zamieszczane. Obserwuj też swoją pozycję w Google i nie dopuszczaj do gwałtownego linkowania. Korzystaj z wielu źródeł linków i nigdy nie dubluj wpisów. Raz na jakiś czas uruchom narzędzie Disavow Tools i sprawdź, ile wygasłych linków prowadzi do Ciebie. Wykasuj je i ciesz się wyższą pozycją w Google z dnia na dzień.

Linki building to temat rzeka, dlatego powrócimy do niego niebawem. Jeśli macie do nas jakieś pytania, to zadawajcie je pod tym tematem.